Jak urządzić balkon? Markiza balkonowa i nie tylko

Każdy, kto nie posiada balkonu, wie, jak jest on istotny. Jeśli więc mamy możliwość korzystania z powierzchni balkonowej, postarajmy się, aby była jak najbardziej zorganizowana i przemyślana. Nawet niewielki balkon można uczynić przyjemnym, choć oczywiście większy ma szersze opcje udekorowania. Bowiem niektórzy lubią mieć na balkonie mini sad, zaś inni wolą wygodne krzesła, aby móc np. spożywać posiłki na świeżym powietrzu w cieniu, jaki daje markiza balkonowa. Sprawdźmy zatem najlepsze pomysły na urządzenie naszego balkonu.

Markiza balkonowa

Dzięki niej będziemy mogli siedzieć na balkonie nawet wówczas, gdy słońce będzie mocno świecić, ponieważ osłoni nas przed promieniami. Oprócz tego markiza balkonowa jest niezwykle estetyczna, jej zakup może sprawić, że nasz balkon stanie się bardziej kolorowy. W zależności od długości w wielkości, markizy mogą nas ochronić również przed wiatrem i deszczem. Warto zakupić markizę w sprawdzonym sklepie, np. w Roltor.

Doniczki z sadzonkami

Jeżeli kochamy zieleń i nie mamy ogródka, lecz chcielibyśmy mieć choć kilka sadzonek, idealnym pomysłem będzie uprawa kilku warzyw na balkonie. Oczywiście raczej nieco większym i nie wszystkich gatunków roślinek. Przykładowo, pomidory koktajlowe czy maliny dobrze rosną na balkonach, o ile są stale podlewane i zadbane. Oprócz tego możemy posadzić niewielkie drzewka, chyba że mamy duży taras: wtedy nie musimy dbać o wielkość sadzonki z drzewem. Nawet jeśli nasze drzewo za kilka lat solidnie urośnie, możemy je przesadzić do parku i kupić nową sadzonkę. Dodatkowo oczywiście zawsze warto zainwestować w rabatki oraz komarzyce, które odstraszą komary, żebyśmy mogli spokojnie posiedzieć na balkonie. Jeśli mamy na nim linki do wieszania wypranych ubrań, nie wahajmy się przed zakupem roślin, ponieważ mądrze rozplanowane ich poukładanie sprawi, iż nasz balkon będzie przypominać mały, urokliwy sad. A i pranie się zmieści.

Lampki

Nic tak jak one nie robi magicznego, przyjemnego klimatu. Wieczorem nie obejdziemy się bez delikatnych, romantycznych światełek. Bajeczny wieczór z rodziną spędzimy idealnie na balkonie, oczywiście latem lub jesienią, zaopatrzmy się tylko w ciepłe koce i herbatę. Delikatne, jasne, ciepłe albo urocze kolorowe, wybierzmy najlepsze według zamiłowania. Do tego możemy jeszcze zapalić kilka świeczek i już mamy romantyczny klimat. Tak więc jeżeli nie będziemy wiedzieli, gdzie udać się na randkę, zabierzmy ukochaną osobę na balkon. Oczywiście w miarę uznania. Być może poczujemy się jak Romeo i Julia….

 

Krzesła

Na czymś trzeba usiąść. Dlatego też warto, aby krzesło czy też kanapa były wygodne. Bardzo modne ostatnimi czasy są drewniane siedziska. Wystarczy dobrać do nich poduszki i koc, i już mamy zapewnioną wygodę, komfort, a ponadto tego typu krzesła możemy zrobić sami, o ile mamy takie zdolności lub członek rodziny. W sklepie znajdziemy też krzesła ogrodowe, z plastiku lub z technorattanu. Jeżeli wolimy inne opcje, krzesła wiszące są również bardzo popularne, lecz co ważniejsze: komfortowe. Do tego, do kompletu, dobierzmy mały stolik, aby latem móc postawić tam np. talerz z jedzeniem. Sprawimy tym samym, że nasz balkon stanie się praktyczny.

 

Dodatki

Wszelkie poduszki, kocyki czy lampiony i inne tego typu rzeczy, to bardzo dobry pomysł na dekoracje balkonu, jednak pamiętajmy, aby jesienią i zimą nie pozostawiać ich na noc na zewnątrz, ponieważ wejdzie w nie wilgoć. Jednakże latem te dodatki sprawdzą się wyjątkowo elegancko. Natomiast przepiękną zimą możemy kupić bardzo modne ostatnimi czasy i piękne, drewniane doniczki renifery.

Wiemy już zatem, jak możemy urządzić balkon – lampki, eleganckie donice, markiza balkonowa to tylko niektóre pomysły. Oczywiście bardzo ważne są wymiary balkonu. Jeżeli jednak mamy średni lub duży balkon, śmiało możemy go urządzić według powyższych propozycji. Pamiętajmy, aby zaplanować sobie miejsce i stworzyć przykładowy plan urządzenia balkoniku. W zależności od preferencji, urządźmy go minimalistycznie lub komfortowo. Najważniejsze, aby był praktyczny i przyjemny, abyśmy chcieli na nim przebywać.