Jak zadbać o finanse będąc na wakacjach?
Wakacje kosztują i nierzadko wydajemy na nie znacznie więcej, niż to było początkowo planowane. To zaś może doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Jak się przed tym ustrzec?
Jak płacić będąc za granicą?
W Polsce z płaceniem za usługi nie ma żadnego problemu, ale gdy spędzamy swoje wakacje w innym kraju, konieczne będzie korzystanie z innej waluty, najczęściej euro. Wymianę gotówki najlepiej przeprowadzić jeszcze przed wyjazdem, w krajowym kantorze, gdzie ceny są niższe od tych na lotniskach czy w punktach turystycznych. Za granicą można płacić polską kartą, tu jednak powinno się sprawdzić warunki dotyczące przewalutowania, ponieważ każdy bank ma inną tabelę opłat i prowizji.
Kosztowne może być też wypłacanie pieniędzy z zagranicznego bankomatu. Zwykle najbardziej opłaca się podpięcie do ROR dodatkowego konta walutowego, jeśli jednak nasz bank pobiera wysokie opłaty za taką usługę, wystarczy otworzyć konto, na przykład w euro, w konkurencyjnej placówce. A czy warto brać kredyt na wakacje? Nie jest to zła opcja, ale pod warunkiem, że bierzemy zwykły kredyt gotówkowy, a nie specjalny „kredyt na wakacje”, który z reguły ma wyższe oprocentowanie.
Czy wycieczki last minute pozwalają zaoszczędzić?
Co roku w sezonie wakacyjnym pojawiają się oferty last minute, a ich ceny potrafią być naprawdę kusząco niskie. Jak podaje okiemturysty.pl, wycieczki last minute pozwalają sporo zaoszczędzić na wyjeździe, ale zawsze trzeba bardzo dokładnie sprawdzić umowę. Sprawdzamy przede wszystkim, co obejmuje cena, bo niski koszt wyjazdu może wynikać na przykład z ograniczenia liczby posiłków albo niekorzystnej lokalizacji ośrodka. Trzeba się też liczyć z tym, że wycieczka last minute to zawsze ryzyko, bo w sezonie wakacyjnym bardzo wiele osób poluje na takie okazje, więc może być ciężko ze znalezieniem czegoś atrakcyjnego na ostatnią chwilę. Np. w Egipcie potrzebna jest wiza egipska.
Czy warto kupować ubezpieczenie?
Wycieczki organizowane muszą zawierać ubezpieczenie, ale i tak dobrze jest sprawdzić zakres oferowanej przez operatora ochrony. Planując samodzielnie wakacyjny wyjazd również powinno się uwzględnić ten wydatek w budżecie – nigdy nie ma pewności, że nic złego się nie stanie, a wydatki związane z leczeniem czy odszkodowaniem dla ofiary wypadku są zwykle bardzo wysokie. Co ważne, na wakacjach standardowa polisa może się okazać niewystarczająca, bo jeśli planujemy na przykład żeglowanie, ubezpieczyciel może to uznać za „sport ekstremalny”, a to już wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.