Konkurs graficzny na logo miasta
Jednym z najczęstszych konkursów dla grafików zarówno profesjonalnych, jak i amatorów i hobbystów jest konkurs graficzny na logo danego miasta czy miejscowości. Dlaczego miasta nagle potrzebują logo? Otóż dlatego, że coraz więcej środków przeznaczanych jest na działania promocyjne, mające choćby odniesienie w późniejszych przetargach, dotacjach i projektach zarówno w skali mikro, jak i makro. Przygoda z logo dla miasta może być zarówno ciekawym sprawdzeniem swojego talentu graficznego, projektowego, jak i empatii. Tego typu konkurs graficzny to też często spore nagrody pieniężne (szczególnie w większych miastach), a także bardzo ciekawy wpis do portfolio dla aspirujących zawodowo grafików amatorów.
Konkurs graficzny na logo dla miasta a warunki zwycięstwa
Jeżeli chodzi o to, w jaki sposób wygrać, możemy odpowiedzieć: robiąc dobre logo. Aby choć trochę pomóc wskażemy tu kilka ważnych kwestii. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że najczęściej konkurs graficzny na logo miasta wyłania finalistów lub zwycięzcę na podstawie głosowania obywatelskiego. Projektując więc logo mające zdobyć laur, trzeba myśleć w szerokiej perspektywie tego, kto będzie uprawniony do głosowania, jakie grupy odbiorcze to przyciągnie i dla kogo to logo ma być czytelne. Oczywiście nadal jednak tworzymy je całościowo dla miasta i wszystkich obywateli, i nadal musimy zawrzeć w nim odpowiednie przesłania wychodzące poza grupy głosujących.
Konkurs graficzny – elementy graficzne do zawarcia w logo miasta
Korzystając z opcji, jaką jest konkurs graficzny na logo dla miasta, nadal możemy korzystać z jego starszego odpowiedników, to jest herbu, który może być świetną podkładką do projektu. Wymaga to jednak gruntownego przemyślenia, jako że pewne elementy charakterystyczne dla miejscowości mogły ulec zatarciu, szczególnie jeżeli herb wykonany był przed wiekami. Być może wtedy opierał się na nieistniejącym już rzemiośle lub elemencie krajobrazu, którego już po prostu nie ma. Jest możliwość, że z czasem pojawiły się nowe elementy, z którymi kojarzone jest miasto, albo po prostu zyskały one na znaczeniu. Konkurs graficzny na logo miasta to najczęściej projekty, które oscylują właśnie wokół charakterystycznych dla miejscowości rzeczach. Pamiętać trzeba też o tym w momencie, kiedy nie mamy podkładki w postaci herbu, gdy projektujemy logo dla małej miejscowości. Charakterystyczny dla miejscowości nie musi być jednak obiekt czy rzecz. Wiele z naszych miast i miasteczek ma ciekawą nazwę, wraz ze swoją historią i na podstawie tego można także stworzyć podobający się innym projekt.
Kolorystyka podczas tworzenia logo miasta na konkurs graficzny
Podobnie do elementów graficznych kolor w logo także mogą mieć swoje źródła w historii. Fajnie skomponowane logo może mieć kolorystykę pobraną z wcześniejszego herbu, ale też własną, bardziej odpowiadającą zastosowanym symbolom. Zdecydowanie odradzamy używanie wyłącznie ciemnych kolorów, a zwłaszcza czarnego, jak i ogólnie monochromatycznych projektów, szczególnie w mało przyjaznych dla przeciętnego mieszkańca barwach.