Konsultacje kardiologiczne – regularnie badaj swoje serce
Konsultacje kardiologiczne są niezwykle ważne zarówno w celu zapobiegania chorobom układu sercowo – naczyniowego jak i w procesie leczenie, aby na bieżąco kontrolować wyniki i skuteczność leczenie. Choroby serca oraz układu krążenia to niestety według badań jedne z najczęstszych przyczyn śmierci. Naszemu sercu nie sprzyja bardzo szybki tryb życia, stres, a także pogarszające się nawyki żywieniowe i brak regularnej aktywności fizycznej.
Jak możemy zapobiegać poważnym powikłaniom chorób serca? Oczywiście odpowiednia dieta oparta na małej zawartości tłuszczów, ruch nieobciążający układu krążenia oraz odpowiednia suplementacja to podstawa. Jeśli znajdujesz się w przedziale wiekowym między 45, a 60 lat przynajmniej raz w roku odwiedź kardiologa. Rób to częściej, jeśli chorujesz przewlekle na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, czy inne choroby serca. Ważne, żeby uważnie obserwować swój organizm. Wszystkie niepokojące zmiany, zasłabnięcia, obrzęki kończyn i pogarszająca się wydolność fizyczna to także przesłanka do umówienia wizyty. Z konsultacji kardiologicznych można skorzystać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie w wielu klinikach i przychodniach kardiologicznych.
Na czym polegają konsultacje kardiologiczne?
Nie musimy obawiać się konsultacji kardiologicznej. Na pierwszej wizycie lekarz przede wszystkim przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad medyczny, tak aby dowiedzieć się, czy znajdujemy się w grupie ryzyka, czy mamy predyspozycje genetyczne do wystąpienia chorób serca oraz jak wygląda nasz tryb życia, dieta i aktywność fizyczna. Ważne jest, abyśmy nie ukrywali przed kardiologiem żadnych niepokojących objawów, a także historii dotychczasowego leczenia. Jeśli mamy aktualne badania, zabierzmy je ze sobą, to wszystko skróci cały proces i pozwoli od razu na pierwszej wizycie zaplanować leczenie.
W czasie konsultacji kardiologicznej lekarz zleci lub przeanalizuje podstawowe badania takie jak badanie moczu, poziom cukru oraz morfologia krwi. Do tego lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak EKG, Holter, jak również próbę wysiłkową. W czasie wizyty lekarz osłucha serce, zmierzy ciśnienie krwi, a także może przeprowadzić badanie ultrasonograficzne serca. Jeśli chorujesz na nadciśnienie i prowadzisz codziennie zapisy pomiarów, również pokaż je lekarzowi, ponieważ pomiar w trakcie wizyty przez emocje i stres może wyjść niemiarodajny. Po zebraniu wszystkich informacji lekarz zaleci określone leki, dietę i wskaże nam termin kolejnej wizyty.
Czy do kardiologa mam się zgłosić tylko po 45 roku życia?
Pamiętaj, że warto mieć na uwadze konsultacje kardiologiczne również w przypadku kiedy zauważyłeś u siebie niepokojące objawy jak kołatanie serca, częste zawroty głowy, kłucie w klatce piersiowej, duszności, uderzenia gorąca, czy zbyt wysokie ciśnienie mimo młodego wieku. Prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno być wyższe niż 140/90mmHg. Jeśli masz predyspozycje genetyczne do zachorowania na choroby serca zgłoś się do kardiologa już wcześniej – najlepiej w wieku 30 lat, aby skontrolować czy wszystko jest w porządku i wcześnie wykryć niepokojące zmiany. Jeśli od dłuższego czasu chorujesz na serce, możesz wybrać się do specjalisty częściej niż raz w roku. Jeśli leczenie farmakologiczne nie będzie przynosiło efektów, lekarz na konsultacji zaleci dalsze postępowanie w postaci zabiegu kardiologicznego takiego jak kardiowersja, angioplastyka, czy też wszczepienie by-passów.
Z konsultacji kardiologicznych bezwzględnie powinny korzystać osoby ze zdiagnozowanymi wrodzonymi wadami serca takimi jak niedomykalność oraz zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej, czy zespół Fallota. W ramach rehabilitacji kardiologicznej lekarz może zlecić ćwiczenia wzmacniające serce, ale nie przeciążające układu oddechowego. W procesie leczenia lub rekonwalescencji po zabiegach kardiologicznych oprócz kardiologa nieoceniony może się okazać fizjoterapeuta kardiologiczny, który fachowo zajmie się kwestią powrotu do aktywności fizycznej według zaleceń lekarza.