Kosz filtracyjny – doskonały sposób na niechciane osady

Kosz filtracyjny inaczej nazywany też wkładem filtracyjnym to produkt, który pozwala na dokładne odseparowanie stałych cząstek znajdujących się w cieczach i gazach, które są niepożądane. Umożliwia to prawidłowe eksploatowanie różnego typu instalacji, a także ochronę urządzenia przed awariami w wyniku dostania się do ich wnętrza osadów w czasie pracy mechanicznej. Wirujące sita koszy filtrujących oddzielają grubsze składniki jednej substancji od drugiej, podobnie jak zachodzi to w przypadku procesu wirowania w naszej domowej pralce. Na parametry techniczne kosza filtracyjnego wpływa rodzaj materiału, z jakiego jest zbudowane sito stosowane w koszu. Sita wykonane są z różnego rodzaju metali – stali nierdzewnej, żelaza, stali kwasoodpornej, czy żaroodpornej. Dzięki użytym materiałom kosze są odporne na korozję, wilgoć, a także mogą być eksploatowane przez długi okres czasu bezawaryjnie. Sita są odporne na zużycie, a także dużą ilość tarcia między jego powierzchnią a powierzchnią ciał stałych, jakie ulegają przefiltrowaniu.

Jaki jest najlepszy kosz filtracyjny?

Najwyższy jakościowo kosz filtracyjny powinien być wykonany z sita szczelinowego powstające na drodze zgrzewania elektrooporowego. Takie sito jest przeznaczone do zadań specjalnych, jest bardzo odporne na wszelkie warunki zewnętrzne, a także zdolne do przenoszenia dużych obciążeń. Warto zwrócić uwagę, aby kosz filtracyjny posiadał specjalną obudowę wykonaną ze stali kwasoodpornej lub tytanu, a także specjalny płaszcz grzewczy, który zapewnia jednakową temperaturę cieczy w trakcie całego procesu i pozwoli nam uniknąć zapychania filtra przez zmieniającej się właściwości cieczy i zawartych w niej mikrodrobinek pod wpływem zmian temperatury. Wszystko to wpływa na wydłużony cykl użytkowania kosza filtracyjnego, a co za tym idzie na zmniejszenie kosztów produkcji i zmniejszenie czasu i intensywności pracy pracowników. Dzięki koszom filtracyjnym proces separacji i odwadniania jest bardzo wydajny, a produkt końcowy zyskuje na jakości. Przy pomocy koszy do wirówek możemy oddzielić ciecz od takich substancji, jak miał węglowy, olej, cukier, sól, substancje mineralne, czy ścieki.

Gdzie znajduje zastosowanie kosz filtracyjny?

Najprostszy przykład użycia kosza filtrującego to pralka, którą znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia mechanicznie takie jak na przykład piasek, a dodatkowo zapobiega odbarwianiu się wody i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a także minimalizują ryzyko powstawania osadów z kamienia. Kosz filtracyjny jest też wykorzystywany w oczyszczalniach ścieków – również tych przydomowych, a także w systemach drenujących i studniach chłonnych, aby zapobiegać osadzaniu się mułu. Kosze filtracyjne są również bardzo ważne w basenach, aby utrzymywać stale czystą wodę. Zastosowanie koszy do wirówek to bardzo dużo gałęzi przemysłu, którym zależy na precyzyjnych procesach przebiegających bez awarii.

Stosuje się je w instalacjach chłodniczych oraz gazowych, wykorzystuje je też przemysł kosmetyczny oraz farmaceutyczny, przemysł spożywczy, przemysł energetyczny, instalacje parowe, instalacje ciepłownicze i centralnego ogrzewania, a także kanalizacyjne. Warto dodać, że rodzaj kosza filtracyjnego i zastosowanego w nim sita do separacji cząstek zależy indywidualnie od określonego sektora działań i od procesu, w jakim będzie brać udział. Sita filtracyjne mogą być wykonane na wymiar na specjalne zamówienie. Kosze filtracyjne to rozwiązanie, które zmieści się także w trudno dostępnych miejscach. Producenci sit i koszy filtracyjnych mają w swojej ofercie różne rodzaje i rozmiary, które na pewno będzie można dobrać specjalnie do danego urządzenia i procesu. Najważniejsze, aby koszt filtracyjny miał jak najdłuższą możliwą żywotność. Sama obsługa i montaż, który zostanie wyjaśniony przez producenta, nie jest skomplikowany i nie powinien przysporzyć problemów.