Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny to najskuteczniejszy sposób leczenia wad zgryzu. Jest to również najczęściej wybierana metoda poprawy estetyki uśmiechu. Aparat na zęby mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto jednak wiedzieć, że leczenie aparatem ortodontycznym nie zawsze jest możliwe. Sprawdź, kiedy warto rozważyć leczenie ortodontyczne i jakie są przeciwwskazania do noszenia aparatu na zęby. 

Kiedy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny polecany jest w przypadku takich wad zgryzu jak:

  • przodozgryz,
  • tyłozgryz,
  • szparowatość zębów,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • stłoczenie zębów,
  • zatrzymany ząb.

Aparat na zęby jest coraz częściej stosowany przez osoby, które chcą poprawić estetykę uśmiechu. Pacjenci mogą skorzystać z różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, w tym również dyskretnych nakładek. 

Aparat ortodontyczny – przeciwwskazania 

Aparat ortodontyczny pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty leczenia u dzieci i dorosłych. Jednak nie zawsze możliwe jest założenie aparatu na zęby. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

  • choroby dziąseł i przyzębia – stany zapalne, takie jak paradontoza, mogą prowadzić do osłabienia kości szczęki, co uniemożliwia skuteczne i bezpieczne przemieszczenie zębów. Leczenie ortodontyczne możliwe jest jedynie po wyleczenie chorób dziąseł i przyzębia, w przeciwnym wypadku założenie aparatu na zęby może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia jamy ustnej. 
  • braki w uzębieniu –  uniemożliwiają noszenie aparatu ortodontycznego i wymagają opracowania indywidualnego planu leczenia. Przed założeniem aparatu na zęby w takich przypadkach najczęściej stosuje się leczenie protetyczne. Popularny rozwiązaniem są implanty zębowe. 
  • niektóre choroby –  cukrzyca, choroby serca, choroby autoimmunologiczne mogą wpływać na zdolność organizmu do adaptacji do aparatu ortodontycznego. U pacjentów z niektórymi schorzeniami mogą wystąpić komplikacje związane z procesem gojenia lub regeneracji tkanek, co utrudnia bezpieczne prowadzenie leczenia ortodontycznego. Wśród przeciwwskazań zalicza się także zaburzenia gospodarki hormonalnej.  
  • wiek pacjenta  – aparatu ortodontycznego nie zakłada się u małych dzieci, które nie  mają rozwiniętego uzębienia stałego. U osób starszych leczenie ortodontyczne nie zawsze jest wskazane ze względu na osłabioną strukturę zębów.  
  • ciąża – ze względu na konieczność wykonywania zdjęć RTG leczenie ortodontyczne nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. 
  • czynniki psychologiczne –  czasami noszenie aparatu na zęby nie jest możliwe ze względu na niektóre problemy emocjonalne. Dla niektórych pacjentów noszenie aparatu może być uciążliwe, a nawet stresujące. 
  • problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej –  noszenie aparatu ortodontycznego wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej. Prawidłowa higiena ogranicza ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej, rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Pacjenci, którzy z różnych względów mają problemy ze stosowaniem się do zaleceń ortodonty muszą zrezygnować z noszenia aparatu na zęby. 

Przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu, niezbędna jest konsultacja ortodontyczna i wykluczenie przeciwwskazań. Podczas wizyty lekarz może odroczyć założenie aparatu na zęby lub zaproponować alternatywne metody leczenia. W przypadku chorób dziąseł i przyzębia, braków w uzębieniu możliwe jest noszenie aparatu ortodontycznego po wyleczeniu stanów zapalnych i uzupełnieniu ubytków. Warto zatem zadbać o zdrowie jamy ustnej, aby cieszyć się pięknym uśmiechem.

Leczenie ortodontyczne, np. w Neoorto w Łodzi,  to skuteczny sposób na zdrowe zęby, dlatego dobrym rozwiązaniem jest konsultacja ortodontyczna w profesjonalnym gabinecie. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić dostępne informacje o ortodoncie, metodach leczenia oraz opinie pacjentów. 

 

https://beesafe.pl/porady/ulga-rehabilitacyjna-na-samochod/ https://beesafe.pl/porady/najtansze-nowe-samochody/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-jest-numer-karty-pojazdu/