Pług rolniczy – historia, zastosowanie, innowacje

Dziś trudno nam wyobrazić sobie uprawę ziemi bez maszyn wyposażonych w pług rolniczy. Jest to jedno z podstawowych narzędzi każdego rolnika, które sprzyja przyśpieszaniu prac i precyzyjniejszemu dbaniu o ziemię. Kiedy powstało to pomocne wyposażenie? Jest starsze, niż wielu z nas mogłoby przypuszczać! Prezentujemy zastosowanie pługu rolniczego oraz innowacje, które były implementowane do tego wynalazku na przestrzeni wieków.

Plug rolniczy – geneza powstania

Jak wiadomo z historii, człowiek na początku swojego funkcjonowania nie uprawiał roli, ponieważ prowadził życie koczownicze. Oznacza to, że plemiona wędrowały po dużych połaciach terenu, szukając odpowiednich warunków do życia, zjadając to, co dawała natura w danej przestrzeni geograficznej. Po pewnym czasie taki tryb wędrowny stał się jednak zbyt wymagający, dlatego człowiek jako istota myśląca, zaczął rozważać zadomowienie się na konkretnym terenie na zawsze. Aby taki proces mógł zajść, konieczny był dostęp do zbiornika ze słodką wodą (najczęściej osady budowano w sąsiedztwie rzek), a także odnalezienie sposobu na uprawę roli oraz hodowlę zwierząt. To właśnie na tym etapie historii ludzkości ma swoją genezę także pług rolniczy, a raczej jego przodek, czyli radło.

Naukowcy udowodnili, że radło było stosowane w rolnictwie już 4 tysiące lat przed naszą erą, co oznacza, że już starożytne cywilizacje zdawały sobie sprawę z konieczności mechanizacji uprawy roślin. Radło służyło, podobnie jak dziś pług rolniczy, do spulchniania i rozdrabniania ziemi. Na samym początku narzędzie miało kształt prymitywny, gdyż było to nic innego, jak drewniany stelaż, do którego mocowano radlicę i grzędziele. Choć w porównaniu do dzisiejszego pługa radło było stosunkowo lekkie, ludzie szybko zaprzęgli do pracy z tym sprzętem zwierzęta pociągowe. Najczęściej były nimi muły, osły, a także konie.

Jak ewoluował pług rolniczy?

Zmiany w dobrze znanej technologii przyniosło średniowiecze, a w zasadzie wynalezienie tzw. trójpolówki. Ludzie zauważyli, że ziemia, która jest bezustannie uprawiana, wyjaławia się, dlatego, jeśli do dyspozycji mamy wyłącznie określony obszar, musimy nauczyć się nim zarządzać w ten sposób, aby fragment odpoczywał, leżąc odłogiem. Wraz z tym odkryciem zmienił się też pług rolniczy, do jakiego dodano pewne elementy w ten sposób, że nadawał się do tzw. orki skibowej. Taka ulepszona, ale wciąż prymitywna wersja pługa służyła rolnikom naprawdę długo, bo aż do XVII, a w niektórych częściach Europy nawet do XVIII wieku.

Wraz z rewolucją przemysłową nadszedł czas na kolejną innowację, dzięki której radło zmieniło się w pełnoprawny pług rolniczy. Jego szczególną odmianą został okrzyknięty pług rotterdamski. Specyfika tego narzędzia polegała na tym, że ziemię nie tylko unosił, ale i obracał, co zwiększało wydajność procesu spulchniania gleby.

Dziś pług rolniczy to podstawowy sprzęt w każdym europejskim gospodarstwie. Bez tej prostej, ale przydatnej rzeczy, niemożliwe byłoby skuteczne i ekologiczne dbanie o glebę. Oczywiście do pracy z pługiem nie zaciąga się już dziś ludzi ani zwierząt, ponieważ ma on charakter mechaniczny, ale zasada działania jest bardzo zbliżona do pierwowzoru. Istnieją trzy główne odmiany pługa, które kupowane są przez gospodarzy w zależności od ich potrzeb i preferencji. Pierwszym typem jest pług talerzowy, najpopularniejszy. Obok niego występują także sprzęty zagonowe i lemieszowe.

Ile kosztuje pług rolniczy?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z własnym gospodarstwem, nie dziwi fakt, iż próbujesz dowiedzieć się, ile mogą kosztować najważniejsze sprzęty. Jeśli chodzi o pług rolniczy, jego cena może różnić się w zależności od wielkości, typu lub marki. Przyjmuje się jednak, że najpopularniejsze narzędzia tego rodzaju kupimy już za ok. 6 – 10 tysięcy złotych. Osoby, które nie chcą inwestować w nowy sprzęt, mogą odkupić taki pług od innych rolników, którzy rezygnują z prowadzenia uprawy roli i sprzedają niezbędne do pracy maszyny.

Stolik pomocniczy na laptopa loft forum.org ent-access.com