Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela: krok po kroku
Kolizja drogowa jest stresującym doświadczeniem. Po niebezpiecznej sytuacji trzeba zachować zimną krew i postąpić zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – oznaczyć miejsce wypadku, usunąć pojazdy na bok (jeśli to możliwe), udzielić poszkodowanym niezbędnej pomocy. Kolejnym obowiązkiem obu stron biorących udział w stłuczce jest spisanie protokołu, który będzie podstawą do ubiegania się o rekompensatę od ubezpieczyciela. Jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź nasze rady i nie daj się zaskoczyć!
Oświadczenie stron
Protokół jest ważnym dokumentem potwierdzającym przebieg wypadku. W oświadczeniu podpisanym przez obie strony muszą znaleźć się najważniejsze informacje: godzina, czas i miejsce zdarzenia, jego dokładne okoliczności, dane obu kierowców i ich pojazdów, numery polis. Oświadczenie możesz spisać samodzielnie lub skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci. Pamiętaj, aby zrobić zdjęcia uszkodzeniom na pojeździe.
Kiedy wzywać policję?
Wezwanie służb nie zawsze jest konieczne. Jeśli obie strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia, ubezpieczycielowi wystarczy protokół ze zdarzenia. Ingerencja policji będzie konieczna, jeśli w wypadku są ranni, winna strona nie chce wziąć odpowiedzialności za swój błąd, któryś z kierowców jest pod wpływem alkoholu albo porusza się służbowym wozem.
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – jak to zrobić?
Nie musisz pokrywać naprawy uszkodzonego samochodu z własnej kieszeni. Poszkodowana strona może ubiegać się o wypłatę środków z polisy sprawcy. Aby otrzymać pieniądze, musisz wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej każdego towarzystwa oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Z ubezpieczycielem najlepiej skontaktować się jak najszybciej, bezpośrednio po zdarzeniu. Jednak, zgodnie z przepisami, na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela masz aż 3 lata. W przypadku szkody osobowej czas ten jest znacznie dłuższy – wynosi aż 20 lat.